Ostatnio na naszym blogu: Składniki małżeńskiego majątku wspólnego

Zakładanie spółki z o.o. – przez Internet (S24) czy w tradycyjny sposób?

adw. Wojciech Jaciubek

W obecnym stanie prawnym spółka z o.o. może być założona na dwa sposoby:

1. tradycyjnie (w formie aktu notarialnego),

2. elektronicznie (poprzez portal S24 prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości).

 

Korzystanie z elektronicznej formy zakładania spółek z o.o. jest rekomendowane dla prostych spółek, zakładanych jednoosobowo, jak również wtedy, gdy z różnych powodów wspólnicy potrzebują uzyskać w najkrótszym terminie wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym. Procedura S24 jest opisana w systemie administrowanym przez Ministerstwo; „przejście” przez nią bazuje na uzupełnianiu lub odznaczaniu odpowiednich pól formularzowych. Uzupełnienie to zasadniczo nie wymaga udziału adwokata lub innego profesjonalnego prawnika, jednakże niezwykle pomocne mogą okazać się ich wyjaśnienia dotyczące treści umowy zawieranej elektronicznie lub rady takich prawników dotyczące wyboru przez wspólników wariantowych postanowień umownych.

 

Z procedurą S24 jest ten zasadniczy problem, że bazuje ona na wzorcu umowy spółki zawierającym podstawowe jej postanowienia. W praktyce prawnicy takich prostych umów nie sporządzają. Te pisane przez profesjonalistów zawierają więcej klauzul umownych, niedostępnych w S24 (postanowienia określające katalog czynności zarządu spółki wymagających zgody wspólników, postanowienia o dopłatach czy podwyższaniu kapitału zakładowego, klauzule zastrzegające pierwszeństwo w nabyciu udziałów spółki na rzecz pozostałych wspólników itp.).

 

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady zakładania spółek z o.o. poprzez portal S24. Być może ich zestawienie ułatwi Ci wybór jednego z dwóch sposobów zakładania spółek z o.o. – przez Internet (S24) lub w tradycyjnej formie.

 

 „Plusy”

1) Niższe opłaty:

  • Wpis do KRS wynosi 250 zł (zamiast 500 zł)
  • Brak kosztów notariusza (w zależności od kwoty kapitału zakładowego spółki; przy minimalnej kwocie 5000 zł taksa notarialna wynosi 160 zł + VAT)

2) Oszczędność czasu:

  • Spółka zakładana przez Internet (chociaż po zakończeniu etapu elektronicznego konieczne jest dopełnienie pewnych formalności, których należy dokonać w tradycyjnej formie)
  • Wpis w KRS dokonywany w krótszym terminie (sąd rejestrowy powinien rozpatrzyć wniosek w terminie 1 dnia od daty wpływu opłaconego wniosku złożonego przez Internet)

 

„Minusy”

1) Procedura S24 daje mniejsze możliwości ukształtowania umowy spółki, niż zakładanie spółki w tradycyjny sposób.

2) Przy zakładaniu spółki przez Internet pokrycie kapitału zakładowego jest możliwe wyłącznie wkładami pieniężnymi (brak możliwości wniesienia aportu).

 

 

Masz problem z zakresu prawa spółek handlowych? Skontaktuj się z nami!

JJK Jaciubek Janiga Kupiec – adwokaci i doradca podatkowy – Kraków, Radom, Oświęcim

Adwokat i doradca podatkowy. Przygodę z praktyką prawniczą rozpoczął w 2011 roku i kontynuuje ją do teraz, dzieląc swe życie zawodowe między Kraków i Radom. W swej pracy największą wagę przykłada do pogłębionej analizy prawnej, a zagadnienia z obszaru tworzenia spółek handlowych pozostają w zakresie jego szczególnego zainteresowania.

Używamy plików cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia w przeglądarce. Informacja o plikach cookies.

OK, rozumiem